Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej
Centrom cirkevného a kultúrneho života každej obce je kostol a medzi výnimky nepatrí ani Voznica. Histórii sakrálnych pamiatok v obci sme sa venovali v predchádzajúcich kapitolách a v tejto časti sa dozviete niečo zo súčasnosti kostola.
Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej z roku 1842 sa nachádza na vyvýšenom pahorku v strede obce. Kostol je návštevníkom prístupný počas bohoslužieb, ktoré sa konajú každú nedeľu o 9:00. Cez pracovný týždeň sa bohoslužby konajú predovšetkým v utorok a piatok, v prípade cirkevných sviatkov aj v iné dni. Kostol sa oplatí navštíviť predovšetkým počas slávnosti roľníckej nedele. Vždy v poslednú septembrovú nedeľu sa kostol na niekoľko dní naplní vôňou dopestovanej úrody a všetky oltáre sú vyzdobené obrazmi z plodov zeme. Množstvo vytvorených obrazov, ktoré dokážu potešiť ľudské oko i srdce, sú jedným veľkým poďakovaním Bohu za starostlivosť o každého z nás. Výzdoba trvá týždeň a následne sa všetko ovocie a zelenina pozberá a rozdelí. Pôsobivá výzdoba je v kostole aj počas vianočných sviatkov, kedy je postavený betlehem a koná sa jasličková slávnosť. V období najväčšieho kresťanského sviatku - Veľkej noci, sa môžu veriaci pomodliť pri Božom hrobe.
Prievozníctvo na Hrone
Prevážanie ľudí a tovarov cez rieku Hron sa s Voznicou spája už od nepamäti. Ako prvé sa na prekročenie rieky využívali brody. Najznámejší Brznybrod sa nachádzal na Hrone pod Podsiakovom, na hranici s územím Žarnovice. Tento brod mal však z hľadiska dostupnosti pre obyvateľov obce nevýhodnú polohu. Výhodnejším spôsobom na prepravu osôb cez Hron bola ladika (malý drevený čln zavesený na lane), priamo v obci. V súvislosti s výstavbou železničnej trate dokončenej v roku 1896, bol na Hrone vybudovaný drevený lanový most, ktorý sa však následkom poškodenia v roku 1906 pretrhol a musel byť zbúraný. Následne bol na rieke znovu obnovený prievoz, ktorý bol najlacnejšou a aj najprijateľnejšou alternatívou. Na brehoch Hrona sa znovu začal ozývať pokrik prievozníka: “Dáj Ladej!” V období rokov 1926 - 1950 obsluhovala drevený čln prievozníčka Paulína Škvarková so synom Ondrejom. Neskôr bola drevená ladika vymenená za kovovú a prácu prievozníka prevzal Jozef Beňovský so synmi, ktorí prevážali až do roku 1960. V tomto roku bol veľkou povodňou na Hrone zničený celý prievoz a prievoznícky domček bol ťažko poškodený. Po oprave celého prievozu prevzali prácu prievozníkov manželia Ján a Anna Repiský, ktorí ľudí cez rieku prevážali až do roku 1969, kedy bola vybudovaná nová železobetónová lavica slúžiaca dodnes. Domček prievozníka na ľavom brehu bol zbúraný v roku 1983.
Rybník
Starý Voznický rybník sa spomína už v roku 1747 ako „Alter Fisch Teich.“. Podľa názvu bol teda nielen starý, ale bol aj rybníkom v pravom zmysle slova. Rybník, vo veľkosti 3,2 hektárov vznikol v rámci vodohospodárskeho systému v okolí Banskej Štiavnice, jeho vody však neslúžili na pohon banských a úpravníckych zariadení, ale na chov rýb. Voznický rybník sa spomína v zápisoch z roku 1806, ktoré uvádzajú, že na Voznici bol rybník, v ktorom sa chovali kaprovité ryby. Kapria násada bola do Voznického rybníka dodaná z rybníka revištského. Rybník v súčasnosti spravuje MO SRZ, Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu, ktorá vznikla v roku 1921 v Žarnovici. Posledná väčšia úprava vodnej plochy prebehla v roku 1984. V súčasnosti slúži rybník MO SRZ, navštevuje ho mnoho rybárov, ktorí si vychutnávajú atmosféru pokojného prostredia. Každoročne MO SRZ organizuje rybárske preteky pre dospelých i deti.
Sekvojovec mamutí na Slavkove
Hájovňa Slavkov sa nachádza 5 km od obce Voznica v srdci Richňavskej doliny. Na otvorenom priestranstve je dominantou mohutný Sekvojovec mamutí (Sequoiadendron giganteum), vysadený v roku 1905. Kedže sa jedná o vzácny výskyt cudzokrajnej dreviny, exemplár je zaradený medzi chránené stromy s vedeckým, krajinárskym a estetickým významom. Sekvojovec je chránený od roku 1996 , kedy mal obvod kmeňa 430 cm, výšku 30 m a priemer koruny 14 m. Vek stromu sa odhaduje na úctyhodných 90 rokov.5 Sekvojovce sú charakteristické hrubou, vláknitou, hrdzavočervenou kôrou a bohatým modrozeleným ihličím. Kôra na dospelých stromoch môže dosahovať hrúbku 30 - 60 cm. V pôvodnej krajine výskytu v Kalifornii sa Sekvojovce dožívajú veku 1500 - 3000 rokov. Náš exemplár zatiaľ takéto rekordy neláme, napriek tomu patrí medzi najmohutnejšie sekvojovce v širokom okolí a je príjemným spestrením výletu Richňavskou dolinou.
.
1959 - Sekvojovec a Horáreň Slavkov
Dvojkríž na Smrkáčiku
Územie obce Voznica je tvorené členitým reliéfom, pre ktorý je typické striedanie hlbokých dolín a vysokých horských chrbtov. Ani jeden z najvyšších vrcholov v obci však nie je tak turisticky obľúbený, ako kopec Smrkáčik. Svojou výškou 325 m n. m. nepatrí medzi velikánov a so Štiavnickými vrchmi v pozadí pôsobí ako malý pahorok. Výnimočný je však hladko modelovaným reliéfom, výbornou dostupnosťou a absenciou vegetácie. Z jeho vrcholu sa ponúka nádherný výhľad na dolinu Hrona a blízke okolie. Smrkáčik je taktiež obľúbeným miestom pre rôzne oslavy a kultúrne podujatia počas roka. Od roku 2005 stojí na vrchole dvojkríž s pamätnou tabuľou, ktorý bol postavený pri príležitosti osláv 930. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Dvojkríž sa stal neoficiálnou dominantou obce a v roku 2014 bola na vrchole vybudovaná turistická besiedka a informačná tabuľa o zaujímavostiach v obci.
Studničky
Príjemné osvieženie pri turistickom výlete obcou ponúkajú prirodzené pramene a studničky v okolitých horách, ktoré sú zdrojom vody aj v tých najsuchších obdobiach. Najznámejšou studničkou je Gabrielka. Nachádza sa asi 4 km od obce, proti prúdu potoka, v Richňavksej doline. Ústnym podaním sa zachovalo, že studnička bola postavená v roku 1908, majiteľom miestneho kameňolomu. V súčastnosti je prameň po rekonštrukcii, ktorú v roku 2012 realizoval dobrovoľník a nadšenec histórie Ján Filanda. V blízkosti studničky je vybudovaný drevený prístrešok s lavičkami a miesto je tak obľúbenou zastávkou cyklistov a turistov. Ďalšia, menej známa studnička sa nachádza hlboko v Richňavskej doline, asi 7 km od obce. Studničku Suchá Voznica nájdeme v doline rovnomenného potôčika, ktorý je ľavostranným prítokom Richňavy. Studnička je udržiavaná a slúži ako zdroj vody pri túre dlhou dolinou Suchej Voznice. Najdostupnejším prameňom je prameň na Muntlochu, ktorý sa nachádza priamo pri hlavnej ceste, 700 metrov od obce, v smere na Žarnovicu. Voda vyviera z hôrky Siakov, priamo nad ústím Dedičnej štôlne Jozefa II.
.
Poprechádzajte sa po našej obci prostredníctvom virtuálnej prehliadky.
spustiť virtuálnu prehliadku