Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Voznica

Kultúra

 Ľudová pieseň je dar, ktorý dostávame od našich rodičov a starých rodičov. Je to niečo, čo odovzdáva jedna generácia druhej. Mladí ľudia z Voznice sa spolu stretávajú pri ľudovej pesničke. Kultúrna činnosť sa v obci rozvíja už veľa rokov.
V roku 1984 naši rodičia postavili kultúrny dom. Táto budova v strede obce sa síce volá kultúrny dom, ale je to „domovom“ pre všetkých, ktorí na Voznici žijú.
Stalo sa už tradíciou, že na Nový rok sa všetci stretáme práve v kultúrnom dome. Po spoločnom prípitku o polnoci nasledujú Vianočné želania. No a potom v dobrej nálade a pri veselej hudbe sa zabáva celá dedina.
Tradičný fašiangový sprievod po obci každoročne organizuje Športový klub Voznica. Organizátori udržujúc tradíciu našich predkov ponúkajú možnosť ľudovej zábavy, hudbu, spev, tanec a dobrú náladu prinášajú do každej domácnosti. Fašiangový program pokračuje tanečnou zábavou v kultúrnom dome, ktorá pretrváva v dobrej nálade až do skorých ranných hodín.
Detský karneval organizuje Komisia pre šport, kultúru a mládež. Náš karneval tradične začíname „kačacím“ tancom, ktorý tancujú nielen deti, ale spolu s nimi i rodičia. Starší kamaráti pripravia krátky program pre deti. Súťaž o najkrajšiu masku nerealizujeme, ale víťazmi sa stávajú všetky masky. A všetky masky sú odmenené sladkou odmenou. Počas karnevalu sú okrem dobrej hudby pre deti pripravené aj rôzne súťaže. Nikdy nechýba tombola, v ktorej vďaka sponzorom máme okolo 30 cien.
Nadväzujúc na tradície stavania májov, v predvečer mesiaca máj postavia v strede obce Voznickí mládenci máje vyzdobené farebnými stužkami všetkým mladým dievčatám. Deň matiek, ktorý býva v druhú májovú nedeľu si pripomenieme krátkou reláciou v miestnom rozhlase. Program pre mamy a staré mamy pripravujú eti z Materskej a Základnej školy vo Voznici.
Oslavy Dňa detí prebiehajú na futbalovom ihrisku. Pre deti sú pripravené rôzne športové súťaže. Tradičnou súťažou sa stalo „ťahanie lanom“. Okrem toho je zaujímavý aj futbal chlapcov proti dievčatám, alebo vzájomný zápas vo volejbale. Svoj veľký sviatok všetky deti vždy oslávia v dobrej nálade. Večer sa nikdy nezaobíde bez detskej diskotéky.
Každoročne sa deti zúčastnia detského folklórneho festivalu Pod Inovcom, ktorý býva v obci Veľká Lehota. Každý rok sa predstavia vždy s iným folklórnym programom.
V poslednú septembrovú nedeľu spoločne ďakujeme Bohu za úrodu. Dary prírody, ktoré prinesú veriaci do kostola, ale aj netradičné obrazy z prírodných materiálov zdobia interiér nášho kostola. Obrazy sú posypané semienkami z rôznych veľkostí a farieb na vopred načrtnuté predlohy. Pri výzdobe pomáhajú aj deti, ktoré z tekvíc, ovocia a ostatnej zeleniny vytvoria rôzne rozprávkové postavičky.
V mesiaci októbri sa v kultúrnom dome stretávajú hlavne tí starší. Veď október je Mesiacom úcty k starším. Deti a mládež – členovia folklórneho súboru Dolinka vyjadrujú vďaku svojím starým rodičom v krátkom folklórnom programe. Tí starší sa potom zabávajú pri ľudovej hudbe.
V predvečer sviatku sv. Mikuláša prichádza aj do našej dediny Mikuláš, anjele a čerti. Mikuláš príde do kultúrneho domu, kde sa stretne s deťmi. Deti si vždy pripravia preňho krátky program a on ich za to odmení sladkou odmenou. Neposlušné deti zoberú čerti do vreca a vynesú ich von. Na záver deti spoločne s Mikulášom zapália Vianočný stromček. Svetlo stromčeka spríjemňuje v našej dedine predvianočné chvíle. Potom Mikuláš s anjelmi a čertami navštívi jednotlivé domácnosti. Poslušné deti odmení a neposlušných vystrašia čerti.
Jasličková slávnosť býva už tradične na sviatok sv. Štefana. Pri Jasličkovej slávnosti sa stretávame v kultúrnom dome. Do programu sa zapojí veľa detí. Spoločne sa pripravujú na príchod malého Ježiška na svet. A na Vianoce spoločne prežívajú príjemnú Vianočnú atmosféru.
Na konci roka alebo na sviatok Troch kráľov koledujú deti, aby do každej domácnosti priniesli radostnú zvesť o narodení Ježiška. Projekt „Dobrá novina“ organizuje eRKO– Hnutie kresťanských spoločenstiev detí.
Okrem týchto tradičných podujatí organizujeme: Miniplayback show, súťaž MISS Voznica a detské diskotéky. Každoročne organizujeme spoločný výlet na kúpaliská – počas letných prázdnin.
Pravidelne sa zúčastňujeme Pohronských folklórnych slávností na Podhorí. Každé dva roky prebieha v našom kultúrnom dome Regionálna súťaž spevákov ľudových piesní, hráčov na ľudové hudobné nástroje a sólistov tanečníkov pod názvom „Spievam, spievaš, spievame“.


 


603666

Úvodná stránka